Szacunek.

Piotr Szalsza nagradzany orderem prezydenta Austrii, 10.listopada 2014, za 50 lat pracy zawodowej.

W poniedziałek, 10 listopada 2014, muzyk,reżyser i nie tylko, Piotr Szalsza obchodził oficjalnie 50-lecie swojej kariery zawodowej, w tym 30 lat na terenie Austrii.

Ja miałam zaszczyt brać w tej uroczystości udział.

Dlaczego?

Pewnego letniego dnia w sierpniu 2009 roku, w alpejskim kurorcie, siedziałam i tęskniłam.

Tęskniłam za Polską, za językiem polskim, za współpracą wśród Polonii, którą w Kanadzie miałam okazję przeżywać w formie tańca w grupie “ Sokół “ przy Polonijnym Klubie Sokół nr.1 w Winnipegu, a także jako co-redaktor w audycji Radia Polonia Winnipeg, którą do dzisiaj prowadzi mój kolega readakcyjny Irek Lemans: www.ckjs.com

W to popołudnie była u mnie koleżanka, Niemka, która wprost spytała mnie, czy ja naprawdę pragnę znowu zaangażowania wśród Polonii….Wyobraźcie sobie, że od razu po wymówieniu mojego tak ( właściwie: JA ! ) zadzwonił telefon…

Przez słuchawkę usłyszałam polski głos. Była to Dorota Fischer z Salzburga, wtedy koordynatorka stowarzyszenia “ Polnisch-Österreichischer  Gesellschaft“: “ Polsko- Austryjackiego Stowarzyszenia“ w Salzburgu. Parę dnie temu przeczytałam w Bad Reichenhall platkat, że odbędzie się sparing piłkarski właśnie w Bad Reichenhall i to z legistami Lechii Poznań. Tą informację przekazałam Pani Dorocie mailowo- nie znałam jej jeszcze. Wspomniłam także moją pasję do pracy w radiu.

28.września 2009 spotkałyśmy się na żywo- co za przypadek? Lub los? Jakieś niebiańskie kierowanie?

Dorota zadzwoniła dokładnie w dzień przed spotkaniem zarządu stowarzyszenia. No i już. Zaczęło się- odwiedziłam warzstaty w Radiofabrik, wolnego radia w Salzburgu i  28 stycznia 2010 miała polecieć pierwsza audycja “ Radia Polonia Salzburg “ w eter.

I poleciała.

A kto był moim pierwszym gościem?

PIOTR SZALSZA!

Akurat wystawiał w Salzburgu sztukę : “ Antygona w Nowym Yorku “ z udziałem Jurka Milewskiego, naszego aktora w Salzburgu, dzięki któremu mogłam poznać Piotra i przeprowadzić z nim wywiad podczas tej pierwszej audycji! Jeśli macie czas i ochotę tutaj możecie posłuchać moich pierwszych kroków w dwujęzycznej audycji, po polsku i niemiecku, właśnie z Piotrem Szalszą: http://cba.fro.at/16170 ( niemieckie tłumaczenie przejęła w tej audycji Halina Höller )

Po tylu latach wracając na początku września z Katowic, po Lulu’s Toure de Pologne, kogo spotkałam na peronie katowickiego dworca PKP?

PIOTRA SZALSZĘ!

Po krótkim serdecznym powitaniu Piotr zaprosił mnie na swój jubileusz do Wiednia.

Przedwczoraj świętowaliśmy właśnie Piotra!

Laudacja na Piotra była przepiękna i wzruszająca.

Opowiadała o owocach, które w swoim życiu teraz zbiera, po sianiu wielu nasionek i jego walce , aby mógł je zasiać!

Bo dla Piotra chcącego, nie ma nic trudnego!

Wspominano jego dorobek artystyczny, ale mowa  podkreśliła jego osobowość i następujące cechy:

solidność

wytrwałość

zgodność

wierność

miłość do dokłdnego badania zagadnień

miłość do rodziny

Po odznaczeniu go orderem Prezydenta Austrii przez przedstawicielkę z Ministerium Kultury, a także przekazaniu dyplomu Polskiego Ministerstwa do Spraw Kultury i Sztuki, przez przedstawiciela polskich dyplomatycznych władz w Wiedniu, mieliśmy zaszczyt obejrzeć sztukę Thomasa Bernharda: “ Einfach kompliziert.“, „Po prostu skomplikowane. “ w tłumaczeniu polskim z niemieckiego, przez syna Piotra Szalszy, Marka Szalszy, ale z napisami niemieckimi dla gości, nieznających j. polskiego. To sztuka głęboka, reflektująca życie starego aktora, ale nie tylko. Bo my wszyscy gramy w teatrze, które się życiem zwie. Reflecja- co pozostanie, gdy my powoli zaczniemy znikać?

Ja życzę i Piotrowi i nam, abśmy codziennie siali do końca życia nasionka, których roślinki przyniosą i nawet po naszej śmierci wiele owoców.

shareEmail this to someone
email

Alexandra Rempel

Alexandra Rempel wrote 881 posts

Post navigation


Schreibe einen Kommentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>